Аналіз ефективності персоналу, аналіз завантаженості співробітників, запобігання необ’єктивному розширенню штату
Ситуація:
Усі компанії опиняються перед складним вибором – ухваленням рішення про розширення чи скорочення штату. Грунтуючись на необ’єктивних даних, дуже складно зрозуміти, коли саме настав час наймати новий персонал.
Оскільки критична частка прибутку почала йти на забезпечення співробітників, велика торгова мережа вирішила провести оптимізацію людських ресурсів і розібратися в поточній завантаженості персоналу.
Рішення:
Після встановлення комплексу «Mirobase» з’ясувалося, що лінійні керівники безвідповідально підходили до кадрового питання. Замість того, щоб намагатися впоратися із завданнями поточними силами, для вирішення кожної нової проблеми наймалася окрема людина. Після того, як складнощі були ліквідовані, новачок залишався практично без актуальних завдань. У результаті ряд підрозділів штат був завантажений максимум на 30% робочого часу.
Подібний стиль управління позначився на бухгалтерії, що планомірно збільшувалася разом з іншими відділами. Для розрахунку заробітної плати і премій колективу, що постійно зростав, були потрібні нові працівники. При цьому якщо в інших підрозділах хоча б іноді звільняли недбайливих співробітників, оптимізація роботи фінансового департаменту не проводилася взагалі.
Аналіз, проведений «Mirobase», дозволив значно скоротити витрати, а також дав старт зростанню прибутку компанії.